Themes - Twenty Twenty-One - en to pt translation catalogue (141 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
pt: O tema Twenty Twenty-One é uma tela em branco para as suas ideias, e o editor de blocos o seu melhor pincel. Com novos padrões de blocos, que lhe permitem criar um layout elegante em segundos, as cores suaves deste tema e o design atractivo - mas intemporal - farão o seu trabalho brilhar. Experimente-o! Veja como o Twenty Twenty-One melhora o seu portefólio, site de negócios, ou blog pessoal.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
pt: <span class="nav-short">Artigos</span> mais antigos

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
pt: <span class="nav-short">Artigos</span> mais recentes

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
pt: O modo nocturno é uma configuração do dispositivo. Se um visitante do seu site solicitar, o seu site será mostrado com um fundo escuro e texto claro. <a href="%s"> Saiba mais sobre o modo nocturno. </a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
pt: O modo nocturno pode ser ligado e desligado com um botão no canto inferior da página.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
pt: Este site usa LocalStorage para guardar a configuração quando o suporte de modo nocturno é activado ou desactivado.<br>LocalStorage é necessário para que a configuração funcione e só é usado quando um utilizador pressionar o botão Modo Nocturno.<br>Nenhuma informação é guardada na base de dados ou transferida.

en: Suggested text:
pt: Texto sugerido:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
pt: Twenty Twenty-One usa LocalStorage quando o suporte de modo nocturno está activado.

en: Dark Mode support
pt: Suporte para modo nocturno

en: Learn more about Dark Mode.
pt: Saiba mais sobre o modo nocturno.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
pt: Para aceder às configurações do modo nocturno, seleccione uma cor de fundo clara.

en: Colors & Dark Mode
pt: Cores e modo nocturno

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
pt: Artigo em destaque

[ctx: Post password form]
en: Submit
pt: Enviar

[ctx: Post password form]
en: Password
pt: Senha

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
pt: Sem título

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
pt: 1001 Lisboa

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
pt: Rua das Avenidas, 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
pt: ‎123 456 789

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
pt: exemplo@exemplo.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
pt: Cor de fundo

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
pt: Este tema requer o WordPress 5.3 ou superior. Está a utilizar a versão %s. Por favor actualize.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
pt: Página %

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
pt[0]: %s comentário
pt[1]: %s comentários

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
pt: Modo nocturno: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
pt: Este conteúdo está protegido por senha. Digite a senha para aceder.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open menu
pt: Abrir menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Reading&#8221; por Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Auto-retracto&#8221; por Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Daffodils&#8221; por Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Roses Trémières&#8221; por Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
pt: Aceder

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
pt: Consultar o fórum de suporte

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
pt: Leia a documentação do tema

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
pt: Twenty Twenty-One também inclui um estilo de sobreposição para blocos de coluna. Com um bloco de colunas seleccionado, abra o painel "Estilos" na barra lateral do editor. Escolha o estilo de bloco "Sobrepor" para experimentar.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
pt: Colunas sobrepostas

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
pt: O Twenty Twenty-One inclui molduras elegantes para o seu conteúdo. Seleccione um bloco de imagem e abra o painel "Estilos" na barra lateral do editor. Seleccione o estilo de bloco "Moldura" para o activar.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
pt: Emoldure as suas imagens

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
pt: Os padrões de blocos são grupos de blocos pré-concebidos. Para adicionar um, seleccione o botão Adicionar bloco [+] na barra de ferramentas na parte superior do editor. Mude para o separador Padrões por baixo da barra de pesquisa e escolha um padrão.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
pt: Adicionar padrões de bloco

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
pt: Crie o seu site com blocos

en: Reading
pt: Leitura

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; por Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
pt: Jardins pintados por Berthe Morisot no final do século XIX

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; por Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; por Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; por Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
pt: Berthe Morisot<br>(Francesa, 1841-1895)

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
pt: &#8220;Playing in the Sand&#8221; por Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
pt: Publicado em %s

en: Summary
pt: Resumo

en: Excerpt Settings
pt: Opções do excerto

en: Thick
pt: Grosso

en: On Archive Pages, posts show:
pt: Em páginas de arquivo, os artigos mostram:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
pt: Ver todos os artigos de %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
pt: Por %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procura. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Não foi possível encontrar nada com os termos da sua pesquisa. Por favor, tente com palavras-chave diferentes.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%s">Comece aqui</a>.

en: Previous post
pt: Artigo anterior

en: Next post
pt: Artigo seguinte

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

en: Search&hellip;
pt: Pesquisar&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
pt[0]: Foi encontrado %d resultado para a sua pesquisa.
pt[1]: Foram encontrados %d resultados para a sua pesquisa.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
pt: Resultados para "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
pt: Etiquetas: %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
pt: Categorizado como %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
pt: Editar %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
pt: Continue a ler %s

en: Dividers
pt: Divisórias

en: Frame
pt: Moldura

en: Borders
pt: Bordas

en: Overlap
pt: Sobrepor

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
pt: Um bloco com 3 colunas que mostram informações de contacto e ligações para as redes sociais.

en: Contact information
pt: Informações de contacto

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
pt: Uma lista de projectos com imagens em miniatura.

en: Portfolio list
pt: Lista de portefólio

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
pt: Um bloco de colunas sobrepostas com duas imagens e uma descrição de texto.

en: Overlapping images and text
pt: Imagens e texto sobrepostos

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
pt: Um bloco multimédia e texto com uma imagem grande à esquerda e uma menor com moldura à direita.

en: Two images showcase
pt: Duas imagens

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
pt: Três imagens dentro de um bloco de colunas sobrepostas.

en: Overlapping images
pt: Imagens sobrepostas

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
pt: Um bloco multimédia e texto com uma imagem grande à esquerda e um cabeçalho à direita. Ao cabeçalho segue-se um separador e um parágrafo de descrição.

en: Media and text article title
pt: Multimédia e título de artigo de texto

en: example@example.com
pt: exemplo@exemplo.com

en: Let&#8217;s Connect.
pt: Siga-nos.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
pt: Um texto grande seguido de ligações de redes sociais e endereço de email.

en: Links area
pt: Área de ligações

en: A new portfolio default theme for WordPress
pt: Um novo tema por omissão do WordPress para porftólios

en: Large text
pt: Texto grande

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
pt: Tamanho original

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
pt: Publicado em %s

en: Page
pt: Página

en: Close
pt: Fechar

en: Primary menu
pt: Menu principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt: Adicione aqui widgets para aparecerem no rodapé.

en: Footer
pt: Rodapé

en: Red to purple
pt: Vermelho para roxo

en: Purple to red
pt: Roxo para vermelho

en: Yellow to red
pt: Amarelo para vermelho

en: Red to yellow
pt: Vermelho para amarelo

en: Yellow to green
pt: Amarelo para verde

en: Green to yellow
pt: Verde para amarelo

en: Yellow to purple
pt: Amarelo para roxo

en: Purple to yellow
pt: Roxo para amarelo

en: White
pt: Branco

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Orange
pt: Laranja

en: Red
pt: Vermelho

en: Purple
pt: Roxo

en: Blue
pt: Azul

en: Green
pt: Verde

en: Gray
pt: Cinzento

en: Dark gray
pt: Cinzento escuro

en: Black
pt: Preto

en: Gigantic
pt: Gigante

en: Huge
pt: Extra grande

en: Extra large
pt: Muito grande

en: Large
pt: Grande

en: Small
pt: Pequeno

en: Extra small
pt: Muito pequeno

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pt: Criado com %s.

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer comments
pt: Comentários mais recentes

en: Older comments
pt: Comentários mais antigos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Display Site Title & Tagline
pt: Mostrar título e descrição do site

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada aqui. Que tal tentar uma pesquisa?

en: Nothing here
pt: Não há nada aqui

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
pt: https://pt.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
